Raptem kilka dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu wskazane jest aby nabrać kilka refleksji odnoszących się do sporego problemu, który pojawia się na obszarze całej Polski. Mowa tu jak wiadomo o smogu, który z pewnością może być dla całej cywilizacji naprawdę niezwykle katastrofalny. Niekorzystne substancje chemiczne, którymi oddychamy niemal codziennie, bez żadnych wątpliwości mają związek z nieustannym rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już bez mała rok. Stanowczo warto nieprzerwanie informować czym jest zatrucie środowiska oraz jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza w kilku stacjach telewizyjnych poruszony został właśnie ten temat. Przede wszystkim trzeba mieć pojęcie, że obecnie w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił również problem ze smogiem. Jedną z dobrych metod na zabezpieczanie się przeciwko zanieczyszczeniu powietrza jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Połowę smogu w Polsce produkujemy my sami w naszych domach, o czym przypomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie pozbędziemy się kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Dodatkowo, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem włączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wymienioną spółkę energia, za mniej więcej dziesięć lat będzie zeroemisyjna, jak oświadczył Prezes spółki, Piotr Woźny. Bądźmy świadomi również tego, iż kłopot ze smogiem i z SARS-CoV-2 możemy ze sobą otwarcie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 początkowo pojawiła się w lokalizacjach o silnie wysokiej degradacji środowiska, czyli we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu bez dwóch zdań należy też być świadomym tego, co w zasadzie jest generalną przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu mnóstwa destrukcyjnych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wszystkich aspektów jest nieopisanie istotna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz